تدویر جلسۀ درس ثقافت اسلامی

photo_2023-11-26_17-49-14

دراین جلسۀ درس که در چارچوب مضمون ثقافت اسلامی پیشبینی شده بود، جمع کثیری از محصلان، هیآت رهبری، استادان و کارمندان مؤسسه یاد شده حضور داشتند.
در آغاز چند آیت از کلام الله مجید تلاوت گردید. بعدآ رییس مؤسسه با سخنان مقدماتی و استقبال از درس مذکور، تدریس و فهم لازم از فرهنگ و تمدن اسلامی را برای حاضران جلسه بسیار مهم خواند و تآکید نمود که نسل جوان با روحیۀ وطن دوستی باید در نشر و درک سالم علوم و فرهنگ اسلامی، پیشگام باشند.
محترم مولوی «سامح» در مقام مدرس علوم دینی، در نخست محور های بحث را به مصداق آیات و احادیث متبرکه و اقوال بزرگان دین اسلام، پیرامون موضوعاتی چون: نیاز جدی در تحکیم تمدن اسلامی، آموزه های نجات بخش صدر اسلام، معاضدت مشرکان و سنگ اندازی های آنان در راه توسعۀ دین اسلام و هم چنان وظایف امت اسلامی و حاضران جلسه در تحکیم و تقویت بنیاد ها و شعایر اسلامی، اعلام نمود.
تدویر این جلسه همزمان بود با وفات الحاج شیخ الحدیث مولانا خداداد «صالح» بنیانگذار مدرسۀ عالی غیاثیه و مؤسسۀ تحصیلات عالی اسلامی الغیاث که ایشان از خدمات و آثار ارزشمند این مرد بزرگ در نشر علوم دینی و میزان تقوا و مردمداری ایشان، به نیکویی یاد آوری نمودند و فقدان جناب مولوی «صالح» را ضایعۀ بزرگ در حلقات علمای کشور خواندند.
محترم مولوی «سامح» گفت: تمام مکتب های فکری غربی شامل، سیکولاریزم، کمونیزم، لیبرالیزم، نشنلیزم و از قبیل این ها نه تنها با ارزش های فرهنگی و اسلامی ما مغایرت دارد و در تضاد واقع است، بلکه درست در مقابل و در ضدیت با شؤن اسلامی به هدف انحراف افکار در جهان اسلام، به کار برده می شود. این است که جوانان ما باید با هوشیاری و درک عمیق در سنجش واقعیت ها و اهداف دشمنان دین، این گونه توطیه ها را خنثا نمایند.
در بخش دیگر، ایشان از اهداف به اصطلاح مستشرقان غربی در معرفی معکوس ارزش های دینی و فرهنگ و تاریخ ملت مسلمان افغانستان یاد آوری نمودند و گفتند که آن ها با تعمیم انحرافات اخلاقی و ترویج فساد و گمراهی، می کوشند کشور های اسلامی محتاج و فرمانبردار آن ها باقی بمانند.
در اخیر مولوی «سامح» محصلان و نسل جوان را به مطالعۀ سالم و ارتقای ظرفیت های علمی و معلوماتی در فراگیری دانش دینی و علوم معاصر، تشویق نمود.
این جلسه درس با استقبال حاضران و قراءت دعایه حوالی چاشت همان روز به انجام رسید.