چهارشنبه جوزا ۹, ۱۴۰۳ ۵:۰۷ ب.ظ

ژورنالهای بین المللی

Research_Journals
اجزاءیکمقالهعلمیعنواننامومشخصاتنویسندگانچکیدهخلاصه
  • ژورنال علمی به انگلیسی:( scientific journal) یا ژورنال آکادمیک نشریه‌ای است که به صورت منظم تحقیقاتی را در زمینهٔ یک رشتهٔ علمی خاص با استفاده ازقوانین بین المللی منتشر می‌کند. این ژورنال‌ها محلی برای معرفی دقیق پژوهش‌های نو و نقد پژوهش‌های موجود است. محتویات این نشریات در قالب مقاله عرضه شده و غالباً شامل تحقیقات دست اول، مقالات مروری و نقد کتاب است. بنابر گفتهٔ نخستین سر دسته قدیمی‌ترین نشریهٔ علمی جهان، هنری اولدنبرگ، هدف یک نشریهٔ علمی دادن فرصتی به محققان در «اثر گذاشتن بر دانش دیگران، مشارکت در بهبود دانش و دستیابی به تکامل فلسفی و علمی است». اصطلاح نشریهٔ علمی به تمامی نشریه‌های تحقیقی در تمامی زمینه‌ها اشاره دارد.
    ژورنال‌های علمی با چاپ مقالات و نتایج تحقیقات محققان سراسر جهان به ایجاد ساختار نظام مند در علم کمک می‌کنند، به این صورت که می‌توان با دنبال کردن ارجاعات مختلف در این نشریات، روند حرکت علم و رشد آن را نیز بررسی کرد.
    ژورنال‌های علمی بسیار زیادی در حال حاضر به شکل‌های مختلف چاپ کاغذی یا فقط به صورت آنلاین انتشار می‌یابند و چندین سایت مهم به نمایه و ارائه فهرست آن‌ها می‌پردازند. یکی از وبسایت‌ها، سایت بسیار مهم Scopus است که متعلق به انتشارات الزویر می‌باشد.

سایت های مقالات علمی بین المللی